windpower.org.pl
Energetyka, OZE w sieci: Agroenergetyka na FB
OZE grupa na FB / GL / Blog energetyczno - paliwowy
 
 
Strona główna  Zarejestruj się  Forum OZE  Kontakt z Redakcją 


Artukuły
CIEKAWOSTKI
 

Unia planuje przeznaczyć 500 mln EUR na rozwój Offshore

Autor: Redakcja (redakcja@agroenergetyka.pl), Źródło: Komisja Europejska, PSEW
Data: 2009-02-19
W dniu 28 stycznia 2009, Komisja Europejska przedstawiła wnioski dotyczące inwestycji w najważniejsze projekty infrastruktury energetycznej. Wnioski te, przedstawiono w ramach realizowanego obecnie planu naprawczego UE, zatwierdzonego przez Radę Europejską w grudniu 2008 r. Projekty te, w perspektywie krótkoterminowej, odegrają rolę bodźca, którego gospodarka unijna obecnie tak bardzo potrzebuje, a równocześnie pozwolą realizować takie strategiczne cele, jak np. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

W kontekście planu naprawczego Unii Europejskiej, 500 mln EURO zostało zaproponowane na rozwój programu energetyki wiatrowej na morzu (The Offshore Wind Programme). Obecnie rozwój elektrowni wiatrowych onshore (na lądzie) w krajach Unii Europejskiej jest bliski osiągnięcia etapu dojrzałości, natomiast technologia Offshore (na morzu) jest obecnie we wczesnej fazie dojrzewania. Komisja Europejska uważa, iż technologia budowy morskich farm wiatrowych, wymaga dalszego rozwoju i chce stymulować ten rozwój poprzez inwestowanie w projekty o dużej skali zasięgu. Dlatego też, Program Energetyki Wiatrowej Offshore, skupia się na udzielaniu pomocy finansowej dla dużych inwestycji w różnych krajach członkowskich lub na dofinansowaniu istniejących projektów w celu zwiększenia ich mocy wytwórczych.

Pomoc finansowa z Programu jest przeznaczona dla projektów w zawansowanym stadium rozwoju i z bardzo dużym potencjałem warunków wietrznych. Wyznaczone projekty w Programie muszą swoim zasięgiem obejmować co najmniej dwa kraje członkowskie, być usytuowane na głębokich przestrzeniach morskich do 50 m i znajdować się co najmniej w odległości do 100 km od linii brzegowej.

Polska jest obok Niemiec jednym z dwóch krajów, gdzie Komisja chce zainwestować najwięcej. Na liście projektów energetycznych, które uzyskają wsparcie z budżetu UE, znalazły się dwa projekty z udziałem Polski. Pierwszy wspólny projekt polsko-niemiecko-szwedzko-duński to integracja sieci przesyłowej i budowa nowych elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim - (150 mln euro). Drugi polsko-niemiecki projekt to budowa elektrowni wiatrowej Alpha Ventus/Bard na Morzu Bałtyckim - (150 mln euro).
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
biomasa | Grupa Energetyka na GL | Blog energetyczno - paliwowy
Copyright © Windpower.org.pl | design: Projekty budowlane