windpower.org.pl
Energetyka, OZE w sieci: Agroenergetyka na FB
OZE grupa na FB / GL / Blog energetyczno - paliwowy
 
 
Strona główna  Zarejestruj się  Forum OZE  Kontakt z Redakcją 


Aktualności
 

Ruszył największy park wiatrowy w Europie

Data: 2010-06-22
Zielona energia zmniejszy zależność Rumunii od węgla.


Bukareszt, 22 czerwca 2010 – Największy park wiatrowy w Europie, położony w Rumunii na wybrzeżu Morza Czarnego, rozpoczął produkcję zielonej energii. Jest to sukces Continental Wind Partners (CWP), działającej również w Polsce amerykańskiej spółki, która pracowała nad projektem pięć lat, oraz poważny krok dla Rumunii na drodze do mniejszej zależności od węgla i wypełnienia celów unijnych dotyczących energii odnawialnej.
Park wiatrowy w Fantanele, miejscowości położonej 50 km od największego portu i ośrodka wypoczynkowego Rumunii – Konstancy, został przyłączony do sieci krajowej, której operatorem jest Transelectica. Pięć turbin dostarcza już energię do sieci, a kolejne będą uruchamiane w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Z zaplanowanych 139 turbin, 114 jest już zainstalowanych. W leżącej nieopodal miejscowości Cogealac planowana jest budowa kolejnych 101 turbin. Cała inwestycja wyniesie łącznie 1.1 mld euro i będzie stanowiła największą inwestycję zagraniczną w historii Rumunii.
Przygotowana i zarządzana przez CWP, farma wiatrowa w Konstancy będzie również największą tego typu instalacją w Europie, o docelowej mocy 600 MW.
"Oddanie do użytku tego projektu przybliżyło Rumunię do standardów Unii Europejskiej" - powiedział Mark Crandall, prezes CWP. "Jest to również wotum zaufania dla tego typu inwestycji w regionie".
Wymagane do budowy środki finansowe zapewnił czeski koncern energetyczny CEZ. Prace budowlane ruszyły pod koniec roku 2008 i zostały wykonane przez firmy: EnergoBit, Viarom, GE Wind Energy, Areva i Emon. Nad przygotowaniem i wdrożeniem projektu pracował zespól CWP i lokalny partner – rumuńska spółka Monsson Alma.
"Ten projekt był wyjątkowym wyzwaniem, jednak dzięki pracy zespołowej osiągnęliśmy zamierzony cel" - powiedział Adin Pilcer, menedżer CWP odpowiedzialny za park wiatrowy w Fantanele.
Fantanele jest pierwszym dużym parkiem wiatrowym w Rumunii, który będzie generował moc wystarczającą dla ponad 700 000 gospodarstw domowych. Przy realizacji projektu zatrudnionych było bezpośrednio ponad 500 osób, a sam projekt podniesie znacząco jakość życia w lokalnych gminach.
CWP będzie kontynuowało proces przyłączania do sieci kolejnych turbin parku wiatrowego w Fantanele oraz zarządzało budową farmy w sąsiedniej miejscowości Cogealac. W sumie 240 turbin będzie miało moc zainstalowaną 600 MW.
"Liczymy na dobrą współpracę ze wszystkimi partnerami, która umożliwi zakończenie inwestycji w Cogealac w ciągu najbliższych 24 miesięcy" - powiedział Mike Scholey, dyrektor zarządzający CWP. "Ponadto, w ciągu najbliższych dwóch lat mamy zamiar zakończyć fazę projektową dla dwóch kolejnych parków wiatrowych w Rumunii i rozpocząć ich budowę".

CWP posiada projekty na różnym etapie zaawansowania, o planowanej łącznej mocy ponad 6 GW. W Polsce firma obecna jest od początku 2007 roku, a planowana moc projektów realizowanych przez spółki celowe w Polsce zachodniej i północnej wynosi 400 MW. Najbardziej zaawansowanym projektem firmy jest Park Wiatrowy Duszniki o mocy 160 MW. Inwestycje CWP są zlokalizowane w takich krajach jak Rumunia, Polska, Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Australia oraz Nowa Zelandia. 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
biomasa | Grupa Energetyka na GL | Blog energetyczno - paliwowy
Copyright © Windpower.org.pl | design: Projekty budowlane