windpower.org.pl
Energetyka, OZE w sieci: Agroenergetyka na FB
OZE grupa na FB / GL / Blog energetyczno - paliwowy
 
 
Strona główna  Zarejestruj się  Forum OZE  Kontakt z Redakcją 


Aktualności
 

Wiatraki powstają w bezwietrznych regionach

Data: 2011-08-04
Najwięcej warunków przyłączenia nowych farm wiatrowych wydawanych jest w regionach o najmniej korzystnej wietrzności. Przodują Świętokrzyskie, Mazowsze i Podlasie. Przesądził o tym brak wolnych mocy przyłączeniowych w korzystniejszych lokalizacjach i nowe typy turbin, pozwalających na optymalną pracę w mniej wietrznych regionach.
W pierwszej połowie ubiegłego roku operatorzy systemów dystrybucyjnych wydali warunki przyłączenia dla 215. farm wiatrowych o łącznej mocy 819 MW. To ponad 93 proc. mocy wszystkich odnawialnych źródeł (OZE), które otrzymały warunki – wynika z danych Agencji Rynku Energii.

Niezbędne dla funkcjonowania OZE warunki przyłączenia wydawane były przede wszystkim w regionach, których wietrzność jest stosunkowo mała. W Świętokrzyskiem warunki otrzymały farmy wiatrowej o łącznej mocy 190 MW. Drugie pod względem całkowite mocy zgłoszonych projektów wiatrowych było Mazowsze (142 MW) a trzecie Podlasie (110 MW). W województwach o bardzo dobrych warunkach wiatrowych warunki wystawiono na niewielkie moce. W województwie pomorskim na 6 MW a zachodniopomorskim zaledwie na 2 MW,

Katarzyna Michałowska-Knap, koordynator zespołu ds. energetyki wiatrowej w Instytucie Energetyki Odnawialnej wskazuje na dwa czynniki, które zadecydowały o takim rozłożeniu powstających projektów wiatrowych. – Nowa technologia turbin, z większymi wirnikami, pozwala na bardzo dobrą pracę wiatraków nawet w gorszych warunkach wiatrowych. W tej chwili pojawiło się kilka firm deweloperskich, które szukają jakiegoś miejsca dla siebie i decydują się na inwestycje np. na Mazowszu czy w Łódzkiem. Kiedyś te lokalizacje uważano za nieopłacalne. Teraz, z nowymi turbinami możliwa jest tam praca wiatraków przez 2300-2400 godzin w roku. To już jest przyzwoity wynik – mówi.

Jako drugą przyczynę Michałowska-Knap wskazuje ograniczenia wolnych mocy przyłączeniowych w regionach o najlepszej wietrzności. – W tej chwili w Enerdze czy północnym obszarze Enei wydanych jest już tyle warunków przyłączenia, że nie ma możliwości uzyskania nowych. Jeżeli zatem ktoś dopiero teraz wchodzi na polski rynek, to musi zdecydować się na te teoretycznie słabsze lokalizacje – mówi specjalistka z IEO.
W tej chwili moce zainstalowane farm wiatrowych w województwach świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim wynoszą odpowiednio 4, 11 i 78 MW. Dla porównania w województwie pomorskim jest to 141 MW a zachodniopomorskim aż 456 MW.

Warunki przyłączenia dla elektrowni wiatrowych wydawane były przede wszystkim na sieci o napięciu 15 kV (62 MW) a w drugiej kolejności na 110 kV (327 MW). Spośród projektów, które otrzymały warunki przyłączenia w pierwszym półroczu 2010 roku, oddane do użytku tego samego roku miały być farmy wiatrowe o łącznej mocy 98,5 MW. W 2011 roku, spośród nich, uruchomione mają zastać wiatraki o mocy 208,5 MW. Natomiast w przyszłym ma to być 414 MW. Reszta projektów rozpisana jest na lata 2013-2015.

Obecnie działają w Polsce 453 instalacje wiatrowe o łącznej mocy 1 352 MW. To niemal połowa mocy zainstalowanej wszystkich odnawialnych źródeł energii w kraju.
 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
biomasa | Grupa Energetyka na GL | Blog energetyczno - paliwowy
Copyright © Windpower.org.pl | design: Projekty budowlane