windpower.org.pl
Energetyka, OZE w sieci: Agroenergetyka na FB
OZE grupa na FB / GL / Blog energetyczno - paliwowy
 
 
Strona główna  Zarejestruj się  Forum OZE  Kontakt z Redakcją 


Artukuły
TURBINY WIATROWE
 

Turbina Air X

Data: 2009-06-06
W przypadku zainteresowania ofertą cenową na daną turbinę wiatrową prosimy o przesłanie e-maila z zapytaniem na adres:
Łukasz Rembowski
e-mail: redakcja@windpower.com.plTechnologia mikroprocesorowa
Air X amerykańskiej firmy Southwest Windpower to jedna z najnowocześniejszych małych turbin wiatrowych. W momencie wejścia na rynek była to jedyna turbina na świecie posiadająca rozwiązania technologiczne dotychczas zarezerwowane tylko dla turbin o mocy powyżej 1 MW. Dzięki zastosowaniu technologii mikroprocesorowej Air X jest cichszy, wydajniejszy i bardziej niezawodny oraz ma ulepszony system ładowania akumulatorów.
Wbudowany, mikroprocesorowy kontroler ładowania z funkcją śledzenia wartości maksymalnej mocy jeszcze efektywniej ładuje akumulatory i dba o ich odpowiednią kondycję.

Cichsza praca
Air X jest pierwszą turbiną serii Air, która posiada elektroniczny system kontroli prędkości obrotowej wirnika i hamowania. Jeżeli wiatr jest zbyt silny, łopaty Air X są wyhamowywane. Zabezpiecza to turbinę przed uszkodzeniem. Dzięki zastosowaniu tego nowoczesnego systemu opartego na technologii mikroprocesorowej możliwe było zastosowanie nowoczesnych, cichszych łopat.

Jak możesz wykorzystać możliwości Air X?
Air X jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi potrzebujących całkowicie niezależnego zasilania dla niewielkich odbiorników, takich jak:

* altany, działki rekreacyjne, przyczepy kempingowe
* domki dla turystów, m.in. w lasach, nad rzekami, jeziorami, w górach i innych miejscach wypoczynku
* oświetlenie ogrodów, podjazdów, dróg dojazdowych, alejek
* oświetlenie reklam, znaków, tablic informacyjnych, aktywnych billboardów
* stacje telekomunikacyjne, maszty przekaźnikowe itp.
* jachtów (wersja Marine)

Przy średniej prędkości wiatru około 5,5 m/s Air X wyprodukuje miesięcznie około 40 kWh energii. Wystarczy to do zasilenia odbiorników RTV, oświetlenia czy niewielkiej lodówki (patrz rysunek poniżej). Ponadto Air X zapewnia pełną niezależność od sieci elektroenergetycznej. Awarie i wyłączenia przestaną być problemem.
Co wyróżnia Air X?
Nowa Elektronika: Zupełnie nowy prostownik i kontroler. Oparty na mikroprocesorze kontroler reguluje napięcie, śledzenie maksimum mocy oraz kontrolę silnych wiatrów. W AIR-X zastosowano synchroniczny mostek prostowniczy, efektem jest mniej strat ciepła i sprawniejsza konwersja. AIR-X posiada również funkcję zwiększającą napięcie przy małej prędkości obrotowej.

Nowy Alternator: w AIR-X zamontowany jest sprawniejszy alternator, który został zaprojektowany tak aby umożliwić działanie funkcji śledzenia mocy. Alternator ma uzwojenia wykonane z drutu o większym przekroju niż uzwojenia AIR 403, w związku z tym ma mniejszą rezystancję wewnętrzną. Efektem jest niższa temperatura pracy. Silne magnesy stałe można wyczuć obracając ręką wirnik.

Nowe łopaty wirnika: W konstrukcji łopaty zastosowano bardzo wydajny profil aerodynamiczny. Łopaty wykonywane są w technice precyzyjnego wtrysku do formy, dzięki temu uzyskano wyjątkową powtarzalność. Efektem jest cicha praca i brak wibracji. Łopaty AIR-X różnią się do AIR 403 kątem natarcia końcówki. AIR-X ma zwiększony kąt, poprawia to zdolność startu przesuwa obszar drgań w zakres silniejszych wiatrów. W przeciwieństwie do AIR 403 i 303, AIR-X nie wykorzystuje obszaru drgań jako zabezpieczenia przed nadmierną prędkością. Elektroniczne zabezpieczenie zmniejsza prędkość przed wejściem wirnika w zakres prędkości, w którym występują drgania łopat. Zwiększając kąt natarcia wyeliminowano hałas związany z wejściem wirnika w obszar drgań.

Nowe ułożyskowanie kierunkowe: Ułożyskowanie jest zintegrowane z korpusem turbiny i pozwala na swobodne ustawianie się do wiatru. Cechy nowego zamocowania to lepszy uchwyt masztu.

Air X jest następcą Air 403. Następujące cechy tych turbin są wspólne:

Histereza hamowania: Regulator przełączy turbinę w tryb hamowania kiedy napięcie przekroczy nastawioną wartość. Ponowne załączenie ładowania odbędzie się tylko jak napięcie spadnie poniżej napięcia pełnego naładowania. Oznacza to, że dla fabrycznej nastawy wersji 12V, regulator wyłączy ładowanie w momencie kiedy napięcie przekroczy wartość 14.1 V i ponownie załączy ładownie kiedy napięcie spadnie poniżej 12.75 V. Energia pobierana przez akumulator w ostatniej fazie ładowania, tzn. Kiedy napięcie przekracza 12.75 V, jest niewielka, w związku z tym niewielka ilość energii jest tracona w wyniku takiego sposobu regulacji, jednak zapobiega to powtarzającemu się załączaniu i wyłączaniu trybu ładowania akumulatorów, a w rezultacie powoduje spokojniejszą i bardziej cichą prace.

Nowy korpus turbiny: Korpus AIR-X wykonano z precyzyjnego odlewu, który nie tylko poprawia wygląd, ale również stanowi mocniejszą konstrukcję. Aluminium stanowi bardzo dobry przewodnik ciepła co pomaga w skutecznym chłodzeniu stojana generatora, oraz układu elektronicznego. Taki odlew jest najmocniejszy i najsztywniejszy jaki do tej pory zastosowano.

Air X występuje w trzech odmianach : Land, Marine, Industrial

Gwarancja: 24 miesiące 
strona główna | polityka prywatności | nota prawna | partnerzy | kontakt | mapa serwisu | REKLAMA
biomasa | Grupa Energetyka na GL | Blog energetyczno - paliwowy
Copyright © Windpower.org.pl | design: Projekty budowlane